Občas napíše SuperFaktúre klient otázku, z ktorej vyplýva, že mu nie je celkom jasný rozdiel medzi niektorými pojmami, s ktorými sa často stretáva každý podnikateľ. Napríklad dane. Daň z príjmov a DPH sú 2 rozdielne pojmy resp. sústavy s odlišnými pravidlami a významom. Dnes teda pár slov o nich:
Daň z príjmov
Daň z príjmov je v podstate povinný platiť každý, kto čosi zarába. Podnikateľ, zamestnanec, obchodné spoločnosti, družstvá a v určitom rozsahu aj neziskovky. Zamestnancovi zrazí jeho zamestnávateľská firma daň z príjmov, resp. mesačný preddavok (po odpočítaní odvodov a nezdaniteľných častí) z každomesačnej mzdy, odvedie ho zaň štátu a prípadný celoročný rozdiel (celkový nedoplatok či preplatok) vysporiada raz ročne v ročnom zúčtovaní dane. Podnikatelia (živnostníci i obchodné spoločnosti) neplatia daň z príjmov z celého príjmu, ale len z rozdielu medzi príjmami a výdavkami, ktoré na dosiahnutie týchto príjmov vynaložili (daňové výdavky). Tj zo základu dane, resp. zisku, čo sa často považuje aj za výhodu, ktorá odlišuje podnikateľov od zamestnancov (iné výhody či nevýhody teraz vynechajme:))
Tento rozdiel môže byť samozrejme aj kladný – vtedy daň z príjmov je z čoho vypočítať – alebo záporný, tj daňová strata. Daňová strata je úplne bežná situácia – nemusí pritom znamenať len to, že podnikateľovi v danom roku „nešli obchody“, ale napr. že sa iba rozbieha, počiatočné náklady sú vyššie, prípadne investoval väčšie sumy do nákupu majetku (budovy, autá, stroje, softvér), ktoré sa navracajú dlhodobejšie a do nákladov sa dostávajú postupne prostredníctvom odpisov. Tieto inak prirodzené situácie tak trochu ignorujú daňové licencie pre obchodné spoločnosti (nie SZČO a živnostníkov). Jednoducho povedané, určitú minimálnu daň (vo výške tejto licencie) platí takmer každá firma, aj tá, čo bude legálne „v mínuse“.
Sadzby dane z príjmov sú rôzne a závisia od:
- právnej formy podnikania – fyzické osoby buď 15 % resp. 19 % či kombinácia 19 % + 25 %, eseročky 15 % resp. 21 %
- sumy zdaniteľných príjmov / výnosov – do sumy ročných príjmov podnikateľov sa uplatňuje sadzba 15 %, pri vyšších príjmoch/výnosoch už však platí iná sadzba.
- druhu príjmu – napr. autorské príjmy za použitie diela či príjmy z prenájmu fyzických osôb podliehajú 19 %-nej sadzbe, príjmy živnostníkov do sumy príjmov 49 790 EUR za kalendárny rok sadzbe 15 %, príjem z predaja nehnuteľností či krypta fyzickými osobami nepodnikateľmi kombinácii 19 % + 25 % či príjmy z dividend 10 % či 35 %.
DPH (daň z pridanej hodnoty): čo to je
DPH „z vrecka“ platí každý, kto spotrebúva tovary a služby – teda konečný spotrebiteľ. Štátu ju však odvádzajú jednotlivé firmy (registrované ako platitelia DPH), ktoré sa na výrobe resp. distribúcii produktu podieľajú. Každá z nich odvádza štátu daň zo svojho podielu (pridanej hodnoty). Čiže nie z príjmu, ale z vyfakturovaných dodávok, ktoré tieto plnenia tvoria. A áno, DPH sa štátu odvádza aj z faktúr, ktoré vám odberatelia neuhradili. Každý platiteľ si však môže odpočítať DPH „na vstupe“ – teda DPH, ktorú im fakturovali ich dodávatelia a tieto vstupy použili na svoje produkty. Túto DPH si môžu odpočítať rovnako bez ohľadu na zaplatenie.
Niektoré firmy si však môžu dobrovoľne zvoliť režim platenia DPH iba z uhradených faktúr – viac: Od roku 2016 môžeme štátu odvádzať DPH iba z uhradených faktúr
DPH sa z tohto pohľadu netýka každej firmy. Platiteľom dane z príjmov je v podstate každá firma. Platiteľom DPH len časť, resp. akási podmnožina firiem a podnikateľov ako takých.
Kto sa stáva platiteľom DPH a prečo?
- každá firma (SZČO aj obchodná spoločnosť), ktorej obrat za 12 po sebe idúcich mesiacov dosiahne sumu 49 790 EUR. Do tohto obratu sa počítajú len dodávky v rámci SR, resp. dodávky s miestom dodania v SR. Podrobnejšie sme písali tu. SuperFaktúra tento obrat sleduje pre každého svojho klienta orientačne.
- každá firma, ktorá o registráciu dobrovoľne požiada bez ohľadu na výšku jej obratu. Môže to byť výhodné z dôvodu možnosti odpočítať si DPH. Do postavenia „platiteľa DPH“ tlačia podnikateľov tiež často ich odberatelia, ktorým je výhodnejšie nakupovať predovšetkým od platiteľov DPH. Výhodná je najmä pri výrobe, resp. obchodovaní s tovarom, menej v prípade poskytovania služieb.
- iné firmy – ide napr. o registráciu zo zákona pri kúpe podniku, registrácia právneho nástupcu spoločnosti zaniknutej bez likvidácie či zákonná registrácia pri a pred dodaním stavby.
Okrem platiteľov DPH však existujú aj situácie, keď je firma povinná registrovať sa pre DPH, nestáva sa však platiteľom DPH s možnosťou odpočítania DPH. Napr. :
- firma registrovaná pre DPH podľa § 7a zákona o DPH – pri poskytovaní či prijímanie služieb do a z EÚ, podrobnejšie tu
- firma registrovaná pre DPH podľa § 7 zákona o DPH – pri dosiahnutí hranice nákupov tovaru z EÚ vo výške 14 000 bez DPH.
A pre istotu aj: základnou sadzbou DPH je 20 %. Na niektoré vybrané plnenia sa uplatňuje znížená sadzba 10% resp. znížená sadzba 5 %.
Cieľom článku je vysvetlenie základných pojmov a rozdielov. Pokročilejší nech prosím ospravedlnenia určité zjednodušenia až banality – boli použité len a len s cieľom kvalitnejšieho pochopenia témy.
13 komentárov