Nový rok priniesol pre slovenských podnikateľov menej príjemné novinky. Jednoducho povedané: sadzba dane z príjmov sa síce pre nikoho nezvýšila, ale za rok 2015 a ďalšie zaplatíme predsa len vyššie dane. Nové pravidlá sa týkajú SZČO a eseročiek, ktoré si uplatňujú skutočné výdavky – mnohé z tých doterajších si po novom už nebudú môcť uplatniť. Zoznam zmien by postačil na celú knihu, no dnes stručne o tých najdôležitejších, ktoré by už teraz – začiatkom roka – mal poznať každý podnikateľ.
Výdavky na majetok a voľba 80% vs. 100%
Automobil, mobily, počítače či nábytok – doteraz bolo bežnou praxou, že na rozdiel od súkromných osôb si tieto nákupy mohli podnikatelia uplatniť v daňových výdavkoch a zaplatiť tak daň z príjmov z nižšieho základu. Platitelia DPH si z týchto nákupov mohli dokonca odpočítať DPH. Po novom už to takto jednoduché nebude – podnikateľ má totiž od januára 2015 na výber:
- prizná, že automobil či iný majetok používa okrem podnikania aj na súkromné účely (SZČO alebo spoločníci eseročky) – v tomto prípade mu štát poskytuje akési zjednodušenie: zo všetkých výdavkov si uplatní len 80%. Krátiť bude teda vstupnú cenu auta, počítača či tabletu, jeho technické zhodnotenie, opravy či prevádzku (napr. poistenie). Podľa niektorých výkladov je v prípade telefónu, ktorého nákupnú cenu upraví podnikateľ pomerom 80/100 krátiť aj poplatky za telefónne hovory či internet. Platitelia DPH upravia rovnakým pomerom aj odpočítavanú DPH na vstupe. Štát touto možnosťou akoby deklaruje, že podnikateľa do hĺbky kontrolovať nebude a „nechá ho na pokoji“;
- alebo zdokladuje použitie majetku vo vyššej, napr. 100%-nej miere na podnikateľské účely – daňoví kontrolóri v tomto prípade môžu žiadať o preukázanie, že firma využila daný majetok v plnej miere na biznis. V tomto prípade si vo výdavkoch uplatní 100% zo všetkých vynaložených výdavkov – nákupnú resp. vstupnú cenu (tj odpisy), technické zhodnotenie, opravy či poistenie.
Pomalšie odpisovanie
Dlhodobý majetok – napr. autá, drahšie počítače či budovy – podnikateľ nedáva do nákladov v jednorazovej nákupnej sume, ale postupne prostredníctvom mesačných/ročných odpisov. Doteraz mohol majetok odpisovať rovnomerne – každý mesiac rovnakú sumu – alebo zrýchlene, keď v prvých rokoch podnikania zahrnul do výdavkov viac (a dane si tak odložil na neskôr), prípadne majetok obstaraný lízingom odpisoval celkovo rýchlejšie ako majetok obstaraný kúpou. Po novom sa výhodné lízingové odpisovanie ruší úplne a možnosť odpisovať zrýchlene je zúžená len na výrobné stroje a zariadenia.
Pravidlá pre odpisovanie platia samozrejme pre vstupnú cenu, akú si podnikateľ dobrovoľne zvolí – 80% alebo 100% (viď predchádzajúci bod). V každom prípade znamenajú nižšie odpisy pre daný rok vyššiu daň z príjmov.
A čo nákup pohonných hmôt?
Pohonné hmoty do firemného automobilu mohli podnikatelia už v predchádzajúcich rokoch uplatňovať voľbou 80% vs. 100% – buď si uplatnia 80% z nákupu a nemusia dokladovať firemné jazdy, alebo 100% vo výdavkoch zdokladujú podrobnou evidenciou jázd. Táto možnosť v zákone ostáva. Podľa vyjadrení daniarov dokonca ani nesúvisí s ostatnými výdavkami a ich krátením pomerom 80/100.
25 komentárov