Tak, založenie firmy by sme zvládli. Čo ďalej? Nasleduje adresa a sídlo.
Ako podnikateľ potrebujete oficiálnu adresu. Začínajúci podnikateľ zväčša nemá chuť investovať do predražených prenájmov, nakoľko nevie ako bude jeho biznis rentabilný. Tu sa naskytá riešenie v podobe domácej adresy alebo virtuálneho sídla. Virtuálne sídlo znamená adresu, na ktorej síce nesedíte, ale bude sa uvádzať v obchodnom, či živnostenskom registri, v administratívnych záležitostiach, na vizitkách, bude vám sem zasielaná pošta, atď. Virtuálne sídla zväčša bývajú „lukratívne“ nehnuteľnosti, ktoré by mali pôsobiť reprezentatívne a v určitých prípadoch majú výrazne pozitívny vplyv na uzavretie obchodu. Zároveň odpadá nebezpečie, ktoré teoreticky hrozí ak je vaším sídlom vaša domáca adresa. A najmä, nízke nájomné vám v začiatkoch biznisu môže pomôcť „prežiť“. Za oponou sa šepká, že najlepšie je zriadiť si virtuálne sídlo vo väčšom meste – je menšia pravdepodobnosť, že vám príde kontrola zo strany štátnych orgánov.
Ako si zriadiť také virtuálne sídlo?
Jednoducho, stačí vám internet (alebo Zlaté stránky) a pri hľadaní výrazu „virtuálne sídlo“ vyskočí množstvo možností a môžete vyberať podľa vašich požiadaviek. Rozhodujúcim faktorom je samozrejme aj cena, niekedy je však fajn, ak v rámci virtuálne sídla máte v cene aj doplnkové služby. Najčastejšie doplnkové služby sú:
- prevzatie poštových zásielok
- oznámenie o zásielkach emailom
- skenovanie a odosielanie listov
- prijímanie faxov
- použitie rokovacej miestosti
- ….
No ale odkiaľ mám skutočne pracovať?
No a teraz sa dostaneme aj k praktickej rovine. Teoretické sídlo by sme mali, ale kde budeme pracovať? Áno, jedným z riešení je pracovať doma, prípadne v zaprášenej garáži, či v kaviarni s pripojením na WiFi. Napríklad taká práca z domu je síce najlacnejším riešením, avšak veľakrát je neefektívna, ste izolovaní od zvyšku sveta, nesocializujete sa, nemáte motiváciu, ste ovplyvnený množstvom rušivých elementov a veľakrát sa stáva že neviete oddeliť prácu od súkromia. Oveľa lepším riešením pre začínajúcich podnikateľov je však využiť Coworkingové centrum. Ešte ste o takom nepočuli? Chyba.
„Coworking predstavuje štýl práce a podnikania vo flexibilnom kancelárskom prostredí zdieľanom s ďalšími nezávislými pracovníkmi. Je to taktiež komunita nezávisle pracujúcich ľudí, ktorým spoločné priestory umožňujú zdieľať hodnoty, skúsenosti, nápady a profitovať zo synergického efektu, ktorý prináša sústredenie talentovaných pracovníkov na jednom mieste“. Túto „poučku“ sme získali z wikipédie, ale je viac než trefná. Coworkingové centrum vám za v podstate smiešne peniaze poskytne reálny priestor pre váš biznis (rozumej stôl a stoličku, internet, tlačiareň a zasadačku). Coworkingové služby nevyužívajú len začínajúce firmy, sú určené freelancerom, menším firmám, v takom coworkingovom centre nájdete naozaj rozličnú zmesku ľudí. Veľký vplyv to bude mať nielen na vašu psychiku a výkonnosť, ale aj na vašu sieť kontaktov a budúcich biznisov. Podeliť sa môžete o rady a skúsenosti, dozviete sa určite cenné informácie. Prenájom záleží od centra pre ktoré ste sa rozhodli, ale poväčšinou máte prístup do centra v pracovných dňoch, niektoré umožňujú aj prácu v noci, prípadne cez víkendy. Čo viac si začínajúci podnikateľ môže želať?
Startitup uverejnili perfektný článok s infografikou o výskytu coworkingových centrách na Slovensku, ak by ste nemali prehľad, teraz ho už určite mať budete.
Zdroj: startitup.sk
Všetky diely seriálu:
- Zvoliť si živnosť alebo s.r.o?
- Adresa a sídlo
- Administratíva začínajúceho podnikateľa
- Začínajúci podnikateľ a fakturácia
- Ako skrotiť web a sociálne siete
- Ako zviditeľniť web o ktorom nik nevie 1/2
- Ako zviditeľniť web o ktorom nik nevie 2/2
- Publikovanie zaujímavého obsahu: prinesie vám viac zákazníkov? – 1/2
- Publikovanie zaujímavého obsahu: 11 typov content marketingu – 2/2
- Time management: ako s ním začať? – 1/2
- Time management: ako s ním začať? – 2/2
- Ako nájsť tých správnych zamestnancov
Pridať komentár