Ahojte, ako sme už koncom minulého roka avizovali, rozšírime ponuku služieb cez Superfaktúru aj o vedenie účtovníctva. Kedže táto téma je pomerne rozsiahla, rozhodli sme sa rozdeliť ju na niekoľko menších častí. V tomto príspevku predstavíme základné princípy, ako bude celá služba fungovať po jej spustení.
Ako iste viete, Superfaktúra nie je účtovný software. Je to univerzálny pomocník pri vedení ekonomickej agendy, z ktorej následné Váš účtovník vypracuje potrebné výkazy, reporty, či daňové priznania. Nemáme v pláne zo Superfaktúry urobiť software pre účtovníctvo. Nejdeme konkurovať šikovným IT firmám, ktoré účtovné programy u nás vyvíjajú. A tiež nemáme v pláne liezť do kapusty účtovným firmám.
Čo teda v pláne máme? Chceme aby Superfaktúra bola jediným kontaktným miestom, cez ktoré si živnostník, či malá firma bude spravovať svoje podnikanie. A to nepochybne zahŕňa aj oblasť daní, miezd a účtovníctva. Kedže táto oblasť je nesmierne rozsiahla, vyžaduje si rozdielne prístupy, pre rôzne typy podnikateľov.
Služby preto budeme deliť medzi:
- živnostníci uplatňujúci si paušálne výdavky
- živnostníci s jednoduchým účtovníctvom, alebo zjednodušenou daňovou evidenciou
- s.r.o.
Od tohto delenia bude závisieť štruktúra poskytovaných služieb a samozrejme aj cena. Podrobne každú skupinu rozoberieme v samostatných častiach tohto seriálu 🙂
Základný princíp je znázornený na hornom obrázku. Vy (klient) používate Superfaktúru na vystavovanie vyšlých faktúr, resp. i na evidenciu nákladov. Váš účtovník sa pripojí cez špeciálne chránený prístup na Superfaktúru a stiahne si Vaše dáta elektronicky do svojho účtovného programu.
V tomto programe ich spracuje a výstupy (výkazy, daňové priznania, a pod.) nahrá opäť elektronicky a automatizovane do Superfaktúry, resp. ihneď podá na príslušný úrad (elektronicky, alebo využitím hybridnej pošty Superfaktúry). Odpadá teda časovo najnáročnejšia časť práce Vášho účtovníka – dvojitá robota v podobe prepisovania dokladov.
Nie však každý má chuť si detailne evidovať náklady 🙂 Drží si ich napríklad doma v krabici a raz mesačne ich pošle svojej účtovníčke. Spôsobom riešenia evidencie nákladových dokladov a s tým súvisiaceho poradenstva („Čo si môžem dať do nákladov?“) budeme venovať samostatnú časť v tomto seriály.
Toľko na úvod. V ďalších častiach sa budeme venovať konkrétnym typom podnikateľov, rozboru poskytovaných služieb a samozrejme cien 🙂
3 komentáre