Prečo niektorí podnikatelia nakupujú „bez DPH“ a iní zas nie? Odpoveďou je systém DPH, v ktorom sú podnikatelia akokeby len „prechodnými“ stupňami daného biznisu a platenie DPHčky postupne presúvajú a presunú na konečného spotrebiteľa v danom reťazci. Síce DPH-čku zo svojich nákupov a predajov pomerne presne vykazujú a štátu odvádzajú, no nezaplatia ju. No nie všetci podnikatelia: iba tí, ktorí sú platiteľmi DPH.
Právo na odpočítanie DPH
Platitelia DPH však v praxi vo väčšine prípadov nenakupujú „bez DPH“. Najmä pri obchodov v rámci SR im ich dodávatelia k cene nákupov fakturujú/pripočítavajú aj DPHčku. Podnikateľ-platiteľ DPH tak najprv jednoducho musí zaplatiť cenu nakupovaného tovaru či služby za cenu vrátane DPH. Platiteľ DPH však DPH-čku tiež vykáže, zo svojich predajov – teda svojmu odberateľovi svoje predaje fakturuje za cenu vrátane DPH. A po skončení mesiaca resp. štvrťroka mu jeho účtovník po uplatnení všetkých pravidiel pre DPH zosumarizuje jeho vstupy a výstupy: podnikateľ štátu zaplatí výstupnú DPH, ktorú fakturoval svojim klientom mínus vstupnú DPH, ktorú zaplatil svojim dodávateľom. Najprv teda DPH z nákupov skutočne zaplatí, no o čosi neskôr mu táto DPH zníži jeho celkovú platobnú povinnosť voči štátu.
Ak teda štátu niečo odvádza, ide o vlastnú daňovú povinnosť.
No, samozrejme, v praxi občas vstupná DPH z nákupov prevýši výstupnú DPH z predajov, vtedy ide o nadmerný odpočet DPH. Ľudovo „vratka DPH“.
Pozor, DPH si nemôžete odpočítať z hocičoho
Ale len z nákupov tovarov a služieb, ktoré podnikateľ použil práve na svoje predaje, pri ktorých uplatnil DPH. Teda iba DPH-čku zo vstupov, ktoré boli použité vo výrobe na výrobky a predané za cenu vrátane DPH, alebo predané ako hotový tovar za cenu vrátane DPH či použité na poskytovanie služieb podliehajúcich DPH-čke. Podnikateľ si tak skutočne nemôže odpočítať DPH-čku zo všetkých možných nákupov. V legislatívne existuje slušné množstvo obmedzení, kedy podnikateľ DPH-čku buď nemôže odpočítať vôbec alebo ju musí upraviť. Napríklad:
- DPH-čku nie je možné odpočítať zo služieb na účely pohostenia a zábavy
- DPH-čku nie je možné odpočítať z plnení poskytnutých zamestnancom – napr. preplatenia permanentiek do fitka či poskytnutia darčekov zamestnancom
- DPH-čku nie je možné odpočítať z plnení, ktoré vynaložil samotný zamestnanec – napr. teda z nákupov pohonných hmôt do jeho súkromného auta na pracovnej ceste či nákupov, ktoré uskutočnil zamestnanec alebo napr. spoločník/konateľ firmy z vlastnej karty (napr. aj omylom). Viac: Jazdy na firemnom vs súkromnom aute a možnosť odpočítania DPH: kedy áno a kedy nie
- DPH-čku nie je možné odpočítať z nákupov na súkromné účely podnikateľa či jeho zamestnancov
- DPH-čku nie je možné odpočítať z nákupov, ktoré boli použité na dodávky oslobodené od DPH bez možnosti odpočítania DPH – napr. prenájom kancelárií bez uplatnenia DPHčky či predaj budovy s oslobodením od DPH
- a občas podnikateľ použije daný vstup na predaje oslobodené od DPH ako aj predaje neoslobodené – vtedy musí vstupnú DPH upraviť, presnejšie: znížiť o pomer zodpovedajúci jeho dodávkam oslobodených od DPH. Napríklad môže ísť o auto podnikateľa, používané aj na dodávky služieb ako aj starostlivosť o budovy s fakturáciou nájomného bez DPH.
Pozor, existujú aj dodávky, pri ktorých podnikateľ nefakturuje DPH-čku odberateľovi, ale povinnosť vykazovať či platiť DPH-čku sa prenáša práve na odberateľa. Vtedy však podnikateľ z príslušných vstupov na tieto obchody právo na odpočítanie má. V tomto prípade ide o „dodávky oslobodené od DPH s možnosťou odpočítania DPH“.
Nákup so samozdanením: skutočne bez DPH
Stáva sa to najmä pri nákupoch služieb, digitálnych produktov či tovaru zo zahraničia: ak slovenský podnikateľ oznámi pri kúpe svoje slovenské IČ DPH, dodávateľ mu daný produkt vyfakturuje rovno za cenu bez DPH. Čo je vo väčšine prípadov správny postup – i keď realita je, samozrejme, zložitejšia. Legislatíva totiž pozná rôzne výnimky a osobitné režimy 🙂 V takomto prípade podnikateľ nakupuje skutočne bez DPH a suma DPH tak neprejde jeho „vreckom“. Vstupnú aj výstupnú DPH-čku vykáže vo výkazoch iba účtovník.
Tento režim vykázania výstupnej aj vstupnej DPH z nákupu sa v praxi nazýva „samozdanenie“. Okrem väčšiny zahraničných nákupov sa vzťahuje aj na niektoré obchody v rámci SR a výlučne medzi platiteľmi DPH – najmä:
- nákup stavebných prác a služieb
- nákup tovaru z predajne či skladu zahraničnej firmy – v praxi ide často o „nákup bez DPH“ zo slovenských skladov e-shopu Alza.
Kto môže byť platiteľom DPH?
V podstate každý podnikateľ. Bez ohľadu na právnu formu – teda živnostník, eseročka, akciová spoločnosť a dokonca fyzická osoba-prenajímateľ či napr. autor. A ten sa zaregistruje buď:
- povinne po dosiahnutí obratu – ak obrat daného podnikateľa za 12 prípadne menej kalendárnych po sebe idúcich mesiacov dosiahne sumu 49 790 EUR, je daný podnikateľ/firma povinný požiadať o registráciu za platiteľa DPH. Pozor, do tejto sumy sa niektoré obchody počítajú a iné zas nie, teda niektorí podnikatelia môžu dosahovať aj niekoľkonásobne vyššie obraty a nie sú povinní stať sa platiteľmi DPH. Viac: Obrat pre povinnú registráciu za platiteľa DPH: čo sa doňho počíta a čo nie. No zas môžu sa zaregistrovať dobrovoľne:
- dobrovoľne bez ohľadu na obrat – možnosť nakupovať tovar za cenu bez DPH, a, samozrejme, následne uplatňovať DPH-čku na výstupe pri predaji má rovnako každý podnikateľ. Ak je to pre neho výhodné vzhľadom na nákupy (najmä stavebné firmy či obchodníci s tovarom), prípadne ak na neho tlačia odberatelia
- zo zákona – ide napr. o situáciu, keď podnikateľ dodá stavbu či napr. na základe zmluvy o predaji podniku nadobudne iný podnik a v rámci neho hmotný či nehmotný majetok. Na rozdiel od prvých dvoch typov registrácie sa podnikateľ stáva platiteľom DPH de facto automaticky, o registráciu nemusí žiadať.
Firmy registrované podľa § 7a či § 7 si DPH neodpočítavajú
Právo na nákup bez DPH však majú len platitelia DPH, t. j. podnikatelia registrovaní podľa § 4 zákona o DPH. Firmy registrované podľa § 7a (z dôvodu predaja či nákupov služieb do/zo zahraničia) či podľa § 7 (z dôvodu nákupu tovaru z EÚ) túto možnosť nemajú – svoje vstupy kupujú za cenu vrátane DPH, bez ohľadu či ide o nákupy v rámci SR (za cenu vrátane DPH) alebo zo zahraničia (spravidla formou samozdanenia v SR).
Prečítaj si viac:
Jazdy na firemnom vs súkromnom aute a možnosť odpočítania DPH: kedy áno a kedy nie
Kedy fakturovať s DPH a kedy bez?
DPH (daň z pridanej hodnoty) a daň z príjmov – aký je rozdiel a kedy ich (ne) platiť?
20 komentárov