Daňová evidencia a SuperFaktúra
Od januára 2014 sa akoby uvoľnili pravidlá pre používanie zjednodušenej daňovej evidencie v prípade SZČO. Pripomeňme si, že daňová evidencia je spôsob vedenia skutočných výdavkov – teda výdavkov, ktoré SZČO na svoje podnikanie vynaložila a považuje za výhodnejšie odpočítať si od svojich príjmov. Odpadáva tak povinnosť viesť jednoduché účtovníctvo, ktoré je predsa len o čosi prácnejšie či zložitejšie a naviac hrozia podnikateľovi pokuty vyplývajúce práve z účtovných predpisov. V tejto súvislosti dostávame občas otázku, či je SuperFaktúra vhodná na vedenie daňovej evidencie.
Daňová evidencia: ako vlastne vyzerá?
SZČO, ktorý vedie daňovú evidenciu, je povinný evidovať:
pohľadávky – tj väčšinou vydané faktúry, príp. iné typy pohľadávok (provízne listy, autorské honoráre). Na tvorbu, evidenciu a správu odberateľských faktúr je SuperFaktúra v podstate stvorená. Čo sa týka iných typov pohľadávok, na ktoré nie je potrebné vystaviť vyslovene „faktúru“, je rovnako možné použiť evidenciu faktúr – iné pohľadávky je napr. možné evidovať v inom číselnom rade.
daňové príjmy – azda najdôležitejšia evidencia: podnikateľ je totiž povinný evidovať (a priznať) svoje príjmy. A to bez ohľadu na to, či k nim bolo potrebné vystaviť faktúru alebo nie. Ak evidujete v SuperFaktúre svoje faktúry, spravidla pri každej z nich zadávate jej inkaso – ručne alebo prostredníctvom importu bankového výpisu. Získavate tak prehľad pre seba a rovnako aj pre daňové účely. SuperFaktúra navyše pri tohtoročnom nástroji „Daňové priznanie 2013“ automaticky natiahla súčet príjmov podnikateľa do samotného daňového priznania.
daňové výdavky – teda samotné reálne výdavky na základe účtovných dokladov (dokladov z elektronickej registračnej pokladnice, dodávateľských faktúr, výdavkových pokladničných dokladov atď). V SuperFaktúre na tento účel slúži časť „Náklady“, kde môže podnikateľ evidovať svoje vynaložené výdavky: uhradené odvody, hotovostné nákupy, došlé slovenské i zahraničné faktúry a ich úhrady. Ku každej položke je možné pridať prílohu, akou môže byť napr. doklad vo formáte .pdf či naskenovaný doklad. Dôležitým je však pripomenúť, že nie každý výdavok je automaticky daňový náklad. Daňový náklad musí spĺňať podmienky zákona o dani z príjmov – napr. stravné lístky kúpené v decembri si podnikateľ nemôže uplatniť vo výdavkoch, pretože ich v danom roku nemal kedy „prejesť“, rovnako nie je výdavkom kúpna cena auta ani lízingová splátka. Evidovať náklady na daňové účely je potrebné naozaj spolu s „know-how“: buď si teda zákony naštudujete alebo to necháte na účtovníka či konzultanta.
záväzky – analogicky k pohľadávkam ide predovšetkým o faktúry dodávateľské, no aj rôzne iné záväzky (predpisy odvodov či poistiek na auto). Ako sme už spomenuli v predchádzajúcom bode, evidujú sa v časti „Náklady“, vrátane ich úhrad.
zásoby – teda materiál, z ktorého kompletizujete svoje výrobky či tovar, ktorý nakupujete a neskôr ďalej predávate. Pre podnikateľov vedúcich účtovníctvo stanovujú účtovné predpisy pomerne presne, ako zásoby oceňovať a evidovať či účtovať. Pre tých ostatných – napr. „paušalistov“ a podnikateľov s daňovou evidenciou – spôsob ani podmienky neurčujú. Podstatným je preukázanie príjmov a výdavkov na účely určenia základu dane. Podnikatelia pracujúci so zásobami využívajú SuperFaktúre nástroj „Sklad“, vďaka ktorému je možné skladové položky v predajných cenách natiahnuť do vystavených faktúr. Či je možné túto evidenciu použiť na daňové účely, jasné bohužiaľ nie je.
Sumárne zostavy a prehľady: pomôžeme aj v tomto:
Evidovať on-line je jedna vec, daniari však v praxi spravidla vyžadujú vytlačené zostavy. V časti „Nástroje“ – „Export agendy“ je v SuperFaktúre možné vygenerovať (a následne vytlačiť):
„Zoznam faktúr v exceli“ – evidenciu pohľadávok (faktúr) a príjmov (úhrad faktúr)
„Zoznam nákladov v exceli“ – evidenciu záväzkov (došlých faktúr) a výdavkov (úhrad týchto faktúr ako aj iných výdavkov bez faktúry)
Za určitých okolností a pre mnohé SZČO môže teda SuperFaktúra slúžiť priamo ako on-line softvér na vedenie daňovej evidencie. Tí ostatní môžu využiť účtovný softvér alebo obyčajnú tabuľku. V každom prípade – najmä pri posudzovaní uznateľnosti daňových výdakovkv – však odporúčame naštudovať si pravidlá, resp. využiť služby profesionála.
6 komentárov