Fakturovať a prijímať peniaze (prípadne ich uhrádzať) môžu podnikatelia v ľubovoľnej mene. Na účely slovenských zákonov – najmä účtovníctva, dane z príjmov a DPH – je však všetky sumy v cudzích menách prepočítať na slovenskú menu EURO. Ako?
Ostrá faktúra
Ak vystavíte faktúru v cudzej mene, na účely jej zaevidovania v účtovníctve resp. evidencii pohľadávok (SZČO s daňovou evidenciou či paušálnymi výdavkami) je potrebné fakturovanú sumu prepočítať na eurá kurzom Európskej centrálnej banky zo dňa predchádzajúceho dňu dodania tovaru alebo služby. Rovnaký kurz a postup platí pre DPH: v takto prepočítanej sume vstupuje faktúra do daňového priznania k DPH či súhrnného výkazu (ktorý podávajú nielen platitelia DPH, ale spravidla aj každý podnikateľ, ktorý dodáva služby odberateľom z EÚ).
Inkaso ostrej faktúry
Ak odberateľ faktúru v cudzej menej uhradí, príjem sa rovnako prepočíta kurzom ECB zo dňa predchádzajúceho úhrady. Tento postup využijú eseročky s podvojným účtovníctvom a SZČO s jednoduchým účtovníctvom.
Ostatné SZČO – ktoré svoje výdavky preukazujú formou daňovej evidencie alebo si uplatňujú len paušálne výdavky – príjem prepočítavajú kurzom nie z predchádzajúceho dňa, ale zo dňa úhrady. Dokonca majú na výber aj z ďalších možností: môžu použiť priemerný ročný alebo mesačný kurz či priemer z jednotlivých priemerných mesačných kurzov ECB.
Zálohová faktúra
Pri prijatí zálohy je podstatným kurz zo dňa predchádzajúceho úhrady tejto zálohy (teda sumu na zálohovej faktúre nie je potrebné prepočítavať, podstatnou je len úhrada sumy). Pri neskoršej vyúčtovacej faktúre vzťahujúcej sa k tejto zálohe sa použije kurz predchádzajúci dňu dodania – tak ako pri každej ostrej faktúre.
Dobropis
Ak k určitej faktúre vystavíte dobropis (ktorý opravuje základ DPH či opravuje chybu v pôvodnej faktúre), použijete rovnaký kurz, ako v prípade pôvodnej faktúry.
2 komentáre