Článok aktualizovaný na rok 2024.
Obchodovanie s rôznymi krajinami sveta je dnes už do veľkej miery jednoduché. Jednou z akýchsi psychologických bariér sú však trochu zložité pravidlá cezhraničnej fakturácie, ľudovo povedané „byrokracia“. V ktorej situácii a komu fakturovať za cenu vrátane DPH, kedy zas DPH platí odberateľ alebo sa neplatí vôbec? Uvádzame základný orientačný prehľad – tentoraz sa týka len firiem, ktoré sú plnohodnotnými platiteľmi DPH.
Predaj tovaru a služby v rámci SR
Faktúra vystavená slovenskému odberateľovi sa spravidla vystavuje za cenu vrátane DPH. A to bez ohľadu na to, či odberateľom je podnikateľ-platiteľ DPH, podnikateľ-neplatiteľ DPH alebo súkromná osoba.
V niektorých konkrétnych obchodoch sa však povinnosť platiť DPH prenáša na slovenského odberateľa – dodávateľ teda fakturuje za cenu bez DPH a DPH platí formou samozdanenia jeho odberateľ. Ide hlavne o niektoré presne určené stavebné práce a dodávku tovaru s inštaláciou / montážou, dodanie kovového odpadu a šrotu alebo dodanie nehnuteľnosti neoslobodenej od DPH, t.j. ktorú slovenský dodávateľ fakturuje slovenskému odberateľovi za cenu vrátane DPH (teda rozhodol sa uplatniť DPH).
Faktúra vystavená slovenskému odberateľovi týkajúca sa dodávky oslobodenej od DPH sa vystavuje za cenu bez DPH. V podnikateľskej praxi môže ísť najčastejšie o faktúru za predaj nehnuteľnosti po 5 rokoch od prvej kolaudácie alebo prenájom nehnuteľnosti (pri prenájme nehnuteľnosti určenej na iný účel ako bývanie podnikateľovi sa však podnikateľ môže rozhodnúť, že ho bude fakturovať za cenu vrátane DPH – kvôli jednoduchšiemu odpočítaniu DPH) prípadne sprostredkovanie finančných produktov a poistenia.
Predaj tovaru do EÚ
Faktúra vystavená odberateľovi do EÚ za predaj tovaru, ak bol tovar odoslaný alebo prepravený do krajiny odberateľa a odberateľ oznámil svoje IČ DPH v krajine, do ktorej bude tovar dodaný, sa vystavuje za cenu bez DPH. Predaj tovaru za týchto podmienok je oslobodený od DPH (DPH platí odberateľ v krajine dodania tovaru). Pri fakturácii v SuperFaktúre odporúčame zaškrtnúť „Prenesená daňová povinnosť“ – SuperFaktúra automaticky doplní povinné klauzulky*.
Faktúra vystavená odberateľovi do EÚ za predaj tovaru, ak bol tovar odoslaný alebo prepravený do krajiny odberateľa a odberateľ svoje IČ DPH neoznámil, slovenský platiteľ DPH fakturuje za cenu vrátane slovenskej DPH. Môže ísť o predaj firme, ktorá vo svojej krajine nie je registrovaná pre DPH ako aj predaj súkromnej osobe.
Pozor na predaj tovaru na diaľku súkromným osobám alebo firmám bez IČ DPH z EÚ – po prekročení sumy takto definovaných predajov 10 000 EUR za aktuálny aj predchádzajúci rok musia zdaňovať sadzbou DPH príslušnou každej krajine, v ktorej sídlia odberatelia (najčastejšie prostredníctvom systému OSS alebo sa podnikateľ registruje pre DPH v každej krajine EÚ, do ktorej tovar predáva).
Predaj služby do EÚ
Pri väčšine služieb dodávaných podnikateľom platí prenos daňovej povinnosti na odberateľa – faktúra sa teda vystaví za cenu bez DPH vrátane povinnej klauzuly o prenose daňovej povinnosti*. Programovanie, rôzne webové služby, predaj reklamy, konzultácie – to sú len niektoré z nich, takýchto typov služieb však môže byť v praxi viac.
Rovnaké služby dodávané súkromným osobám alebo podnikateľom bez národného IČ DPH, sa zdaňujú v SR. Platiteľ DPH teda službu fakturuje za cenu vrátane slovenskej DPH.
Niektoré špecifické služby sa zdaňujú na Slovensku (ich miesto dodania je vždy na Slovensku) a preto sú fakturované so slovenskou DPH bez ohľadu na to, kto je odberateľom.
Pri posudzovaní zdaňovania služby je vždy podstatným zložito zisťované „miesto dodania“. V stručnosti ide o tieto služby:
- služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť, ktorá sa fyzicky nachádza na území SR – napr. ubytovanie, stavebné a projekčné práce a pod.;
- krátkodobý prenájom dopravných prostriedkov, ak sa daný dopravný prostriedok prenajal na území SR;
- vstupné na kultúrne, umelecké, športové, vedecké, vzdelávacie, zábavné a podobné služby uskutočnené na území SR;
- doprava osôb vykonaná na území SR;
- reštauračné a stravovacie služby poskytnuté na území SR prípadne poskytnuté na lodiach, lietadlách a vlakoch začínajúcich svoju cestu na území SR.
Zároveň existujú niektoré špecifické pravidlá zdaňovania konkrétnych služieb poskytovaných súkromným osobám. Je ich viac a sú zložitejšie – keďže ďaleko presahujú účel tohto článku, každý špecifický prípad odporúčame posúdiť s odborníkom.
Jednou z takýchto výnimiek je predaj digitálnych produktov (online kurzov, šablón, softvérových modulov, aplikácií a pod.) súkromným osobám v EÚ a firmám bez prideleného IČ DPH v EÚ – tie sa po prekročení sumy takto definovaných predajov 10 000 EUR za aktuálny aj predchádzajúci rok musia zdaňovať sadzbou DPH príslušnou každej krajine, v ktorej sídlia odberatelia (najčastejšie prostredníctvom systému OSS).
Predaj tovaru do krajiny mimo EÚ
Faktúra za predaj tovaru odoslaného alebo prepraveného na územie štátu mimo EÚ sa vystavuje bez DPH. Takýto predaj je oslobodený od DPH – slovenský dodávateľ musí, samozrejme, disponovať colným vyhlásením potvrdzujúcim výstup tovaru z EÚ a dokladom o odoslaní / preprave daného tovaru.
>> Prečítať si viac o fakturácii pri vývoze tovaru do tretích krajín <<
Predaj služby do krajiny mimo EÚ
Pri predaji služieb do tretích krajín platia podobné pravidlá, ako v prípade ich predaja do krajín EÚ – pri väčšine služieb sa za miesto dodania považuje sídlo odberateľa a následne sa faktúra vyhotovuje bez DPH. Výnimkou sú služby s miestom dodania v SR, ktoré sa z tohto titulu fakturujú za cenu vrátane DPH.
>> Prečítať si viac o fakturácii za služby do tretích krajín <<
Poraďte sa a zabezpečte dôkazmi
V prípade DPH – najmä pri fakturácii bez DPH – je dôležité pred prípadnou kontrolou preukázať, že ide o dodávku oslobodenú od DPH, prípadne ju zdaňuje odberateľ. V praxi okrem toho nastáva mnoho zložitejších a komplexnejších situácií, ktoré nie je možné jednoznačne posúdiť hneď – vtedy je vhodné dôkladnejšie si nad témou posedieť vrátane spolupráce s účtovníkom, daňovým poradcom či Finančnou správou.
*po zaškrtnutí voľby „Prenesená daňová povinnosť“ SuperFaktúra automaticky doplní povinnú klauzulu, ktorá je jednotná a spoločná pre dodávku tovaru i služby:
Dodanie tovaru je oslobodené od dane. Dodanie služby podlieha preneseniu daňovej povinnosti.
Doplnenie: jeden z našich čitateľov sa pýtal, prečo je „nezdanenie“ dodania tovaru formulované rozdielne oproti dodaniu služby – t. j. prečo je tovar oslobodený a pri službe sa daňová povinnosť prenáša. A prečo? Dodanie tovaru a dodanie služby sú z hľadiska DPH 2 rozdielne režimy s rozdielnymi pravidlami. Dodanie tovaru spojené s prepravou a odoslaním má miesto dodania v SR, no za určitých podmienok (ak napr. odberateľ oznámi svoje zahraničné IČ DPH, inak nie) ho SK dodávateľ oslobodí. Dodanie služby do zahraničia nie je oslobodené od dane, akurát služba má miesto dodania v zahraničí. Považujeme za korektné to v článku formulovať, aj napriek tomu, že pri fakturácii sa pre tovar aj službu do faktúru dopĺňa jednotná formulka.
103 komentárov