V priebehu leta až jesene vykonali zdravotné poisťovne živnostníkom a iným SZČO tzv. ročné zúčtovanie zdravotného poistenia. Zosumarizovali v ňom to, aké celkové zdravotné odvody podnikateľ zaplatiť mal, čo vo forme nedoplatkov zaplatil a výsledkom bol buď nedoplatok, preplatok alebo nula. Dnešný článok bude o tom, čo s nedoplatkom.
Zaplatené odvody sú pre SZČO daňovým výdavkom. Aj odvody zaplatené do Sociálnej poisťovne, aj tie zdravotné. Uvedené platí pre:
- SZČO, ktorí si uplatňujú skutočné výdavky spojené s podnikaním (vedú jednoduché účtovníctvo alebo daňovú evidenciu)
- aj tých, ktorí si výdavky neuplatňujú skutočné, ale iba paušálne. Okrem nich si totiž od svojich príjmov „odpočítavajú“ aj zaplatené odvody do Sociálnej i zdravotnej poisťovne.
A to tie, ktoré reálne zaplatili. Nezáleží teda, za aké obdobie ich zaplatili – či za aktuálny rok 2013 alebo za starší rok napr. 2012. Daňovými výdavkami roka 2013 sú všetky zaplatené odvody od 1.1.2013 do 31.12.2013 – teda:
- mesačné preddavky za jednotlivé mesiace roka 2013
- „omeškané“ preddavky za mesiace starších rokov 2012, 2011 atď
- nedoplatky za staršie roky, napr. za minulý rok 2012.
Nedoplatok z RZZP za už skončený rok 2012 bude preto ich daňovým výdavkom prebiehajúceho roka 2013 a uplatnia si ho buď priebežne v účtovníctve alebo po skončení roka. V každom prípade sa objaví v daňovom priznaní kompletizovanom v marci 2014.
Čo však v prípade, ak SZČO zaplatil na jeseň 2013 nedoplatok za rok 2012 v slušnej výške a v tejto chvíli má podnikanie buď prerušené alebo ho úplne skončil?
Podnikateľ postupuje jedným z týchto spôsobov:
- buď podá dodatočné daňové priznanie za ukončený rok 2012, v ktorom nedoplatok uvedie ako výdavok. Teda ho do evidencie výdavkov, resp. účtovníctva dodatočne doplní, daňové priznanie opraví a podá. Legálne.
- alebo ich uvedie do daňového priznania za prebiehajúci rok 2013. Čo je úplne v poriadku: ak totiž v niektorých mesiacoch roka 2013 podnikal a dosahoval príjmy, daňové priznanie vo väčšine prípadov podať musí. No ak podnikanie skončil ešte v r. 2012, priznanie za prebiehajúci 2013 podať nie je povinný.
Zákon mu dáva na výber: môže si vybrať postup, ktorý je preňho výhodnejší. Ak v roku 2013 nemá/nedosiahne žiadne príjmy, bude preňho určite výhodnejšie „odpočítať“ ho od príjmov roka, v ktorom ešte podnikal (2012) a teda podať dodatočné daňové priznanie za už ukončený rok 2012. Zníži sa tak základ dane a teda aj daň – časť z nej teda môže podaním dodatočného priznania žiadať späť.
9 komentárov